Egy gépjármű megvásárlása komoly változást hoz azok életébe, akiknek korábban nem volt még autójuk, de még azokat is mindig lázba hozhatja, akik már a sokadik járművüket veszik. A használatautó piac Magyarországon igen népszerű, hiszen a lakosság általában nem engedheti meg magának, hogy új autót vásároljon. Az autóvásárlást érdemes komoly utánajárással kezdeni, hogy kiderítsük melyik típus és melyik márka az, amelyik az igényeinknek, elképzeléseinknek leginkább meg tud felelni. Fontos utánajárni a típushibáknak és megvizsgálni, hogy milyen fenntartási költségekkel kell számolnunk az autó élete során, hiszen a nálunk töltött élete ugyan az adás-vételnél kezdődik, de a kiadások itt nem érnek véget – ezt biztosra vehetjük.
Ha már megtaláltuk azt a gépjárművet, amely mind tulajdonságaiban, mind árban megfelel nekünk, akkor nincs más hátra, hivatalosítani kell a tulajdon átruházását, vagyis adásvételi szerződést kell kötni.
Miért fontos adás-vételi szerződést kötni?
A legelemibb célja, a szerződésnek, hogy igazolni tudjuk a vásárlás létrejöttét, ez alapfeltétele annak, hogy a közlekedési hatóság felé jelezni tudjuk a jogviszony módosulását, ő ez alapján frissítik a nyilvántartásukat. De természetesen előfordulhat, hogy valamilyen vitahelyzet alakul ki, ahol a szerződésben foglaltak hivatkozási alapul szolgálhatnak.
Nézzük meg, minek kell szerepelnie az adásvételi szerződésben
Cikkünk csak tájékoztató jellegű, a hivatalos követelményekről tájékozódjon!
Gépjármű adatai
- forgalmi rendszám
- alvázszám
- motorszám
- forgalmi engedély száma
- hengerűrtartalom
- kilométer óra állása
- gépkocsi színe
- márka
- modell
- típus
- törzskönyvi szám
- gyártási év
- műszaki vizsga érvényessége
Eladó és vevő személyi adatai
- név
- állampolgárság
- születési adatok
- lakcím
- jogi személy esetén cégadatok
Tájékoztatások
Érvényesség kezdete
Megállapodás a hatóságoknál való bejelentési kötelezettségről
Aláírás, tanúk adatai